شناور ویژه پاک‎سازی آلودگی‎های نفتی در خلیج‌فارس آب ‎اندازی شد

شناور ویژه پاک‎سازی آلودگی‎های نفتی در خلیج‌فارس آب ‎اندازی شد
شناور "دریاپاک 1" ویژه پاک‎سازی آلودگی‎های نفتی در خلیج فارس روز پنجشنبه در آئینی با حضور وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بوشهر آب ‎اندازی شد.
به گزارش روابط عمومی، سیاوش ارجمندزاده مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در اینباره گفت: شناور دریاپاک١ با طول 55.5 متر، آبخور ۴ متر وعرض 13 متر مجهز به سیستم رانش دیزل الکترونیک است که می‌تواند با سرعت 16 گره دریایی جهت عملیات‌های ساحلی وفرا ساحلی خلیج فارس در زمینه پاک‌سازی و مقابله با آلودگی نفتی در دریا فعالیت کند.

 ارجمندزاده افزود: این شناور از نظر کاربری وفناوری به کار رفته در سیستم رانش و تجهیزات ویژه مقابله با آلودگی نفتی و جمع آوری در منطقه بی‌نظیر و مجهز به انواع تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی است.

وی ادامه داد: این شناور به عنوان شناور ویژه مقابله با آلودگی نفتی دارای سیستم جمع آوری، جداسازی، ذخیره وحمل مواد نفتی ریخته شده در دریا است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر عنوان کرد: شناور یاد شده مجهز به ۳۵۰متربوم دریایی جهت محصورکردن، هدایت ومحاصره  لکه های نفتی، سیستم پاشش دیسپرسنت یا مواد زایل کننده نفتی، بازوهای هدایت لکه‌های نفتی به اسکیمرهای کارگذاشته در شناور، انواع اسکیم‌ها، پمپ انتقال مواد نفتی ومخزن ۵۵۰ متر مکعبی ذخیره است.

وی یادآور شد: میزان سرمایه گذاری سازمان بنادر ودریانوردی جهت ساخت این شناور معادل 21 میلیون یورو است که این رقم نشان از اهمیت ویژه سازمان بنادر ودریانوردی به حفاظت از محیط زیست دریایی است.

ارجمندزاده بیان کرد: بدون شک، توان بالای این شناور و قابلیت ویژه تجهیزات آن، کمک شایانی به ارتقاء جایگاه سازمان و اداره کل بنادر ودریانوردی استان بوشهر برای حضور به موقع در دریا، جهت پاک‌سازی آلودگی های نفتی در حوزه خلیج فارس خواهد کرد.

وی اظهار داشت: استان بوشهر بیشترین میدان‏‌های نفتی را در بین سواحل کشور دارا است و در شرایط طبیعی روزانه بیش از ۶۰۰ هزار بشکه تولید میدان‌‏های واقع در آب‏‌های این استان بوشهر و به طور متناوب نیز آلودگی‏‌هایی در محدوده دریایی این استان ایجاد می‏‌شود.


سیاوش ارجمندزاده افزود: در این ارتباط طرح استانی اداره کل بنادر و دریانوردی بوشهر در زمینه جستجو و نجات و مقابله با آلودگی دریایی می‎تواند همکاری ارگان‌‏های ذیربط را در زمینه پیشگیری از آلودگی و کمک به اضطرارهای دریایی ارتقا دهد.
۱۴ اسفند ۱۳۹۹ ۱۱:۴۷
کد خبر : ۵۳,۴۴۴
شبکه اجتماعی