طرح مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان بوشهر آغاز شد

طرح مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان بوشهر آغاز شد
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: طرح تدقیق مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان بوشهر آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، سیاوش ارجمندازده در ارتباط با این طرح مطالعاتی اظهار داشت: این مطالعات با همکاری ارگان‌های مختلف استانی و با نظارت سازمان بنادر و دریانوردی در دو گام اجرایی می شود.
وی بیان کرد: گام اول این مطالعات شامل جمع‌آوری اسناد و اطلاعات و تدوین روش‌شناسی است که با پایان یافتن آن گام دوم مطالعات بر اساس روش‌شناسی تهیه شده در حال اجرا است.
ارجمند زاده اظهار داشت: ایجاد توازن میان منافع حاصل از توسعه اقتصادی و استفاده انسان از سواحل، حفاظت، نگهداری و بازسازی سواحل، به حداقل رساندن خسارات جانی و مالی در سواحل و کسب منافع مترتب بر دسترسی و بهره گیری همگانی از سواحل از مزیت های طرح تدقیق مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان بوشهر محسوب می شود.
وی افزود: دستیابی به توسعه پایدار در استفاده های چندگانه از مناطق ساحلی با توجه به طرفیت های محیطی، حفظ محیط زیست شکننده سواحل و کاهش آسیب پذیری مناطق ساحلی ، بسترسازی برای پدافند غیرعامل در سواحل استان و بهبود جلب مشارکت مردمی در بهره برداری و مراقبت از سواحل دیگر مزیت های طرح متدقیق مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی است.
 
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر اضافه کرد: تدقیق مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور (ICZM) در سطح استان بوشهر مبتنی بر شناخت مسائل و مشکلات خاص این استان است که احصاء این مشکلات، طبقه‌بندی و اولویت‌دهی جهت حل پایدار این مشکلات از وظایف اصلی این‌گونه مطالعات در برش استانی محسوب میشود. 
ارجمند زاده عنوان کرد: استان بوشهر با سابقه و قدمت تاریخی در توسعه دریا محور، دریانوردی و استفاده از منابع طبیعی دریایی همواره به‌ عنوان یکی از قطب‌های تجاری، صنعتی و شیلاتی کشور محسوب شده است.
سیاوش ارجمندزاده گفت: در این راستا طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی استان بوشهر (ICZM با وفاداری به اسناد بالادست ملی به ‌ویژه طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور، سند ساماندهی سواحل کشور، برنامه های چهارم و پنجم توسعه، سند ملی محیط‌زیست و برنامه آمایش استان بوشهر اجرا می شود.
وی خاطر نشان کرد: این طرح می کوشد نقشه راه توسعه متعادل در فضای منطقه ساحلی را برای افزایش اثر بخشی سرمایه‌های معیشتی، حفظ کارایی منابع موجود، تأمین امنیت و حفظ محیط‌زیست این خطه با کاهش تعارضات را ترسیم کند.
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ۱۴:۴۳
کد خبر : ۴۷,۳۶۴
شبکه اجتماعی