رفع مشکل تردد لنج‌های گناوه تا 2 ماه آینده /افزایش سه برابری میزان صادرات در بندر گناوه

رفع مشکل تردد لنج‌های گناوه تا 2 ماه آینده /افزایش سه برابری میزان صادرات در بندر گناوه
سرپرست اداره بندر و دریانوردی گناوه گفت: خور گناوه اکنون فقط ظرفیت پذیرش نیمی از لنج‌های این بندر را دارد که با لایروبی کانال ورودی بندر تا 2 ماه آینده مشکل تردد عمده لنج‌ها برطرف می‌شود.
 به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر داوود بهادری در نشستی خبری با خبرنگاران اظهار داشت: خور گناوه ظرفیت پذیرش ۳۰۰ فروند موتور لنج را دارد که با به وجود ۶۰۰ فروند موتور لنج در این بندر، مشکلاتی در زمینه تردد  انها و ضریب ایمنی بندر ایجاد شده است.
وی بیان کرد: در این راستا لایروبی کانال ورودی این بندر تا  آینده  نزدبک اجرا و عمق این کانال از سه و نیم متر به چهار متر افزایش می‌یابد.
بهادری ادامه داد: از ۶۰۰ فروند موتور لنج حاضر در گناوه اکنون۴۲۰ فروند موتور لنج فعال هستند.
وی افزود: یکی از مواردی که ایمنی موتور لنج‌ها را به خطر انداخته وجود ۸۰ موتور لنج غیر فعال و نیمه مغروقی و بعضا رها شده است که با هدف ارتقا ایمنی و  تسهیل سازی هر چه بهتر در تردد شناورها   خارج سازی آنها از خور به طور جد در دستور کار قرار گرفته است.
سرپرست اداره بنادر و دریانوردی گناوه یادآور شد: ساخت اسکله بندر گناوه به طول ۲۷۰ متر سال ۱۳۶۹ شروع شد و سال ۱۳۸۴ به بهره برداری رسید که ۴۰ متر این اسکله مسافری است.
وی تصریح کرد: طول کانال دسترسی این بندر هم حدود سه کیلومتر، مساحت اراضی پس‌کرانه ۳۸ هکتار، مساحت انبار‌های سرپوشیده ۵۸۸۷ مترمربع و مساحت انبار‌های روباز ۳۵ هزار و ۵۳۵ مترمربع است، بنابراین بندر گناوه از نظر پس‌کرانه و انبار، به اندازه کافی جا دارد.
بهادری در ارتباط با حجم عملیات صادراتی بندر گناوه نیز گفت: در سه ماه امسال، دو هزار و ۶۵۵ تن کالا از بندر گناوه صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۹۴ درصد بیشتر شده است.
وی یادآور شد: در سه ماه امسال ۴۳ هزار و ۴۷ تن کالا در بندر گناوه تخلیه شده است.
بهادری افزود: در مجموع در این مدت ۴۵ هزار و ۷۰۲ تن کالا در بندر گناوه تخلیه و بارگیری شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۳ درصد کاهش داشته است. 
سرپرست اداره بندر و دریانوردی گناوه با اشاره به تلاش برای افزایش ایمنی تردد گردشگران دریایی نیز گفت: تا پایان سال جاری یک اسکله شناور با اعتبار ۱۷ میلیارد ریال با قابلیت دو سکوی پهلوگیری در بندر گناوه نصب می‌شود که ایمنی رفت و آمد گردشگران را به میزان قابل توجهی بهبود می‌دهد.
بهادری تصریح کرد: در سه ماه امسال ۲۷ هزار مسافر بین بندر گناوه و جزیره خارگ تردد دریایی داشتند.
۱۸ تیر ۱۳۹۸ ۱۵:۰۲
کد خبر : ۴۷,۲۱۶
شبکه اجتماعی