مسافرت دریایی از بندر بوشهر به دوحه از سرگرفته می شود

مسافرت دریایی از بندر بوشهر به دوحه از سرگرفته می شود
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهرگفت:تا پایان سال جاری با فراهم شدن زیرساخت های مناسب اسکله بین المللی مسافربری و گردشگری این اداره کل مسافرت های خارجی به مقصد دوحه پایتخت کشور قطر مهیا خواهد شد

سیاوش ارجنمد زاده روز شنبه و همزمان با روز جهانی دریانوردی دربازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر افزود: بندر بوشهر به بنادر کشورهای عربستان، قطر و بحرین نزدیک ترین بعد مسافت دریایی را دارد .
وی اظهارداشت: چندین سال است که مسافرت های دریایی استان بوشهر به جزیره خارگ محدود شده است و تلاش برای استفاده از این ظرفیت در دستور کار قرار گرفته است.
ارجمند زاده یادآورشد: در مرحله نخست از سرگیری مسافرت های دریایی خارجی از مبدا بندر بوشهر دوحه قطر در قالب تردد شناورهای باری و مسافری انجام خواهد شد
وی گفت: در این راستا کار مطالعه بازسازی ترمینال مسافری، بهسازی اسکله و لایروبی آن در حال انجام است.
ارجمند زاده افزود: با تحقق این مهم علاوه بر فراهم شدن زمینه حمل و نقل مسافر امکان صادرات بار از طریق خط کشتیرانی بوشهر –قطر فراهم می شود.
وی یادآور شد: باتوجه به بازدیدهای هیات قطری از بندر بوشهر تعاملات سازنده و موثری در ارتباط با توسعه مراودات تجاری بوشهر و قطر فراهم شده است.
ارجمند زاده افزود: در شش ماهه نخست امسال حجم تخلیه و بارگیری از یک میلیون و 391 به یک میلیون و 422 هزار تن با 2درصد افزایش یافت که عمده این رشد در عرصه صادرات محقق شده است.
وی اظهارداشت: عمده رشد کالاهای صادراتی از بنادر استان بوشهر به مقصد کشور قطر بوده که در این ارتباط افزایشی 4.5 برابری صادرات از بندر دیر را تجربه کردیم.
ارجمند زاده ادامه داد: در ارتباط با تردد شناورهای زیر و فراتر از یکهزار تن و همچنین اقیانوس پیما در بنادر استان بوشهر نیز شاهد افزایش یک درصدی در شش ماهه ابتدای سال جاری هستیم.
وی افزود: میزان حمل و نقل کالای کانتینری نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته اندکی کاهش دارد که پیش بینی شده در نیمه دوم سال شاهد جبران این کاهش باشیم.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر ادامه داد: در مدت 6 ماهه امسال حمل و نقل مسافر به از بنادر بوشهر و گناوه به مقصد جزیره خارگ 21 درصد رشد دارد.
وی در ارتباط با عمق کانال دسترسی بندر بوشهر نیز گفت: عمق این کانال در سال 87 به 10.8 متر افزایش یافت که در نبود کارهای مرتبط با نگهداری عمق آن به 8.5 متر کاهش پیدا کرده است.
ارجمندزاده اظهارداشت: اکنون برنامه ریزی برای افزایش عمق کانال تا 10.8 متر با اعتبار یکهزار و 500 میلیارد ریال در حال انجام است.
وی عنوان کرد: این میزان لایروبی امکان تردد کشتی های 30 هزار تن را در بوشهر فراهم می کند که در زمان مد کامل تردد کشتی های 50 هزار تنی نیز امکان پذیر است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با بیان اینکه افزایش عمق کانال بندر بوشهر تا 12متر نیز در دستور کار قرار دارد ادامه داد: پروژه احداث تاسیسات و زیرساخت های جزیره نگین در زمینه آب، برق، تلفن و گاز اکنون با 630 میلیارد ریال در حال انجام است.
ارجمند زاده ادامه داد: جاده دسترسی مجتمع بندری نگین به طول 10 کیلومتری در حال انجام است که با تحقق این مهم فعالیت های بندری از بوشهر به مجتمع یاد شده منتقل و از حجم ترافیک خودروهای سنگین در بوشهر به میزان قابل توجهی کاسته می شود.
وی یادآورشد: جاده احداثی در قالب 2 باند رفت و برگشت و بصورت بزرگراه اجرا می شود.
ارجمند زاده در ارتباط با بندر دیر بعنوان یکی از بنادر مهم استان در موضوع صادرات به قطر نیز گفت: مطالعات احداث 200 متر اسکه جدید که در آن رمپ نیز دیده شده اکنون در دست اقدام است.
وی گفت: این پروژه بیشتر با هدف بارگیری لندیگرافت و صادرات است.
ارجمند زاده در ارتباط با اسکله کانتینری مجتمع بندری نگین نیز اظهارداشت: فاز نخست این پروژه با 900 میلیارد ریال اعتبار به طول 300 متر اجرا شده که پیش بینی شده در سفر وزیر راه به استان بوشهر مورد بهره برداری قرار گیرد.
وی یادآورشد: این پروژه بعنوان نخستین پروژه در بنادر کشور است که با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرا شده است.
رییس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر نیز گفت: پیشینه بازرگانی مردم، بنادر متعدد و بالاترین طول نوار ساحلی با خلیج فارس ظرفیت بالقوه ای برای فعالیت در این بخش بعنوان یکی از شاخص های توسعه ای این استان محسوب می شود.
اکبر اقبال مجرد افزود:تسهیل فعالیت های تجاری و دریانوردی برای مردم استان بوشهر از طریق ایجاد زیرساخت ها ی بندری و تصویب قوانین کارگشاه زمینه ساز توسعه پایدار را فراهم خواهد کرد.
وی یادآورشد: هرچند اقدام های خوبی برای توسعه و تجهیز بنادر استان بوشهر انجام شده است اما فعالان این بخش همچنان مطالباتی دارند که تحقق آن روند تجارت و بازرگانی را سرعت خواهد بخشید

گفتنی است، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در ادامه بازدید های خود از دفتر روزنامه های پیام عسلویه، بامداد جنوب  و پایگاه خبری و هفته نامه خلیج فارس دیدن کرد.
۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۳۴
کد خبر : ۴۳,۸۶۸

شبکه اجتماعی