پرسشهای متداول کتابخانه

مفهوم کتاب مرجع چیست و آیا می توانم آن را به امانت بگیرم؟

خیر، کتابهای مرجع امانت داده نمی شوند. بر روی برچسب عطف (لیبل) برخی از کتابهای کتابخانه سه حرف REF برای کتب لاتین و حرف "م" برای کتب فارسی به چشم می خورد. اطلس ها، واژه نامه ها، دائره المعارف ها، کتابهای درسی پرمراجعه و حتی کتابهایی که تک نسخه هستند این ویژگی را دارند. یک کتاب مرجع منبعی نیست که برای مدتی امانت داده شود و فرد از ابتدا تا انتهای آن را بخواند، بلکه در مواقع ضروری و برای پاسخ به یک پرسش و یا نیاز اطلاعاتی می توان به آن رجوع کرد.

چگونه مقاله های مربوط به موضوع خود را بیابم؟

1. کتابخانه تعدادی نشریات و مجلات تخصصی را در این بخش دارد و در حال توسعه این بخش و اشتراک نشریات جدید است.
2. اداره کل بنادر و دریانوردی هم اکنون نما متن نشریات کشور را به صورت آزمایشی خریداری کرده است و پس از تایید ، نرم افزار آن که مشتمل بر اطلاعات کلیه نشریات کشور از سال 1377 تا کنون می باشد ، را خریداری و در اختیار کلیه مراجعین قرار می دهد.
3. جستجو در انواع  پایگاههای اطلاعاتی و مجلات الکترونیکی در محیط وب .
 

ساعت کار کتابخانه اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر چیست؟

 این کتابخانه طبق ساعت ذیل آماده خدمت رسانی به همکاران ، دانشجویان و عموم مردم می باشد:

شنبه تا چهارشنبه                                      14:30 – 7:15

پنج شنبه                                                  13:30 – 7:15
 

اگر عضو کتابخانه نباشم ، می توانم از کتابخانه استفاده کنم؟
بله ، شما می توانید کتاب ها را در کتابخانه مطالعه کنید و از اینترنت نیز استفاده کنید و چنان چه بخواهید کتابی را از کتابخانه بیرون ببرید ، باید کارت شناسایی معتبر را به مسئول کتابخانه تحویل دهید.
آیا فردی در کتابخانه در یافتن منابع تحقیق به من کمک می کند؟

بله، مسئول کتابخانه آماده هر گونه کمک در یافتن منابع مختلف تحقیق شما هست. همچنین کامپیوترهای موجود در کتابخانه ، امکان اتصال به اینترنت و استفاده از بانک های اطلاعاتی مختلف را نیز برای کاربران فراهم می آورند.

آیا مستقیم به قفسه کتابها دسترسی دارم؟

بله، سیستم اداره کتابخانه ، قفسه باز می باشد و اگر موضوع کتابی را که در جستجویش هستید یا شماره رده بندی آن را می دانید، برای برداشتن کتاب و مطالعه آن  به قفسه کتاب مورد نظر مراجعه کنید

چگونه کتابهای مربوط به موضوع خود را بیابم؟

مجموعه کتابهای کتابخانه (فارسی و غیرفارسی) در قفسه بر اساس ( نظام رده بندی کنگره  LC)  چیده و مرتب شده اند. کتابها در موضوعات مختلف علوم دریایی ، مذهبی ، تاریخی ، ادبیات ، فنی و مهندسی و ... گردآوری شده اند و درحال حاضر حدود 4000 کتاب فیزیکی و بیش از 4000 کتاب الکترونیک در این کتابخانه موجود است.
شما می توانید با مراجعه حضوری به کتابخانه ، از مسئول کتابخانه کمک بگیرید و کتاب مورد نظر خود را بیابید و هم جهت اطلاع از عناوین کتب موجود در کتابخانه ( فیزیکی و الکترونیکی ) و نیز دریافت فرم عضویت به پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر به آدرس www.bpmo.ir مراجعه نمایید و بر روی لینک  کتابخانه کلیک کنید و کتاب مورد نظر خود را بیابید.
 

کتاب امانت گرفته شده چگونه تمدید می‎شود؟

الف) مراجعه حضوری به میزامانت کتابخانه وهمراه داشتن کتاب .
ب) تماس تلفنی با کتابخانه و نام کتاب را به مسئول کتابخانه دادن، درصورت عدم تاخیر ، هرعضو می‎تواند کتاب خود را تمدید کند.
 

چگونه با کتابخانه اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر تماس بگیرم؟

 این کتابخانه هم به صورت تلفنی و هم ایمیل آماده پاسخگویی و اطلاع رسانی به کلیه همکاران ، دانشجویان ، اساتید و عموم مردم  می باشد. 
 تلفن : 2541157 – 0771

ایمیل : Library@bpmo.ir

آدرس : بوشهر – انتهای بزرگراه آیت الله طالقانی – بلوار بندر – ساختمان آموزش بنادر و دریانوردی – کتابخانه

چگونه می توانم عضو کتابخانه اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر شوم؟

مدارک لازم جهت عضویت در کتابخانه به شرح ذیل است :

• دو قطعه عکس
• فتوکپی شناسنامه
• فتوکپی کارت ملی
• معرفی نامه از محل کار ، دانشگاه ، مدرسه و ... برای کتابخانه اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر ( پرسنل اداره بندر نیاز به معرفی نامه ندارند. )
• تکمیل فرم عضویت کتابخانه

اساتید ، دانشجویان ، محققان و کلیه علاقمندان به استفاده از کتابخانه اداره کل بنادر و دریانوردی می توانند با ارائه مدارک فوق از خدمات این کتابخانه بهره مند گردند.