پیام مدیرکل سیاوش ارجمندزاده

 

پیام سیاوش ارجمندزاده؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی بوشهر

 

 

مهمترین اولویت امروز ما این است که توسعه در بندر بوشهر تداوم داشته باشد. طرح های توسعه ای بندر بوشهر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای اولین بار در اواخر دهه شصت و پس از جنگ تحمیلی آغاز شد و تا اوایل دهه هفتاد ادامه داشت. حدود یک دهه بعد از آن و در سال 1384 نیز طرح توسعه دوم بندر بوشهر انجام شد.  اکنون که حدود یک دهه از شروع طرح توسعه دوم بعد از انقلاب در بندر بوشهر گذشته، باید در حداقل زمان ممکن، طرح توسعه سوم که بزرگترین طرح توسعه بندر بوشهر خواهد بود، در جزیره نگین عملیاتی شود.

هدف ما این است که با توسعه در مجتمع بندری نگین، از بن بست همیشگی در بندر بوشهر رهایی پیدا کرده و محدودیت دسترسی پسکرانه ای که عاملی برای عدم استفاده بهینه از ظرفیت های دریایی قابل توجه این بندر است را مرتفع نماییم.

ما به دنبال این هستیم که در مجتمع بندری نگین، الگوی مدیریت صاحبخانه ای که به معنای سرمایه گذاری کامل بخش خصوصی برای احداث زیربناها، روبناها و  تامین تجهیزات است، به اجرا گذاشته شود. همانگونه که در مقیاس کوچکتر به عنوان یک الگوی سرمایه گذاری جدید، برای اولین بار در بنادر تجاری کشور، کلیه روبناها و تجهیزات پایانه کانتینری بندر بوشهر توسط اپراتور خصوصی احداث و تامین گردید.

به واسطه تمایلی که مشتریان و صاحبان کالا به حمل و نقل کانتینری دارند، با تمام توان تلاش می کنیم تا در مجتمع بندری نگین، یک پایانه کانتینری مدرن،  با تمام تسهیلات و امکانات مورد نیاز  احداث شود و در پسکرانه این مجتمع نیز لجستیک پارک و صنایع ارزش افزوده ای ایجاد شود، به گونه ای که بتوانیم بندر بوشهر را به یک بندر نسل سومی ارتقا دهیم، بندری که صرفاً محلی برای تخلیه و بارگیری کالا نباشد. به علاوه، احداث پایانه واردات، صادرات و ترانزیت مواد فله مایع نیز بعنوان یکی دیگر از مزیت های بندر بوشهر، در دستور کار خواهد بود.

اولویت مهم دیگر ما افزایش بهره وری عملیات بندری در پایانه های فعلی بندربوشهر است، تا بتوانیم رقابت پذیری بندر بوشهر را ارتقا دهیم و رضایت مشتریانمان را بیش از پیش جلب نماییم.

برای نیل به این اهداف مهم و راهبردی، صاحبنظران، کارشناسان، صاحبان کالا ، خطوط کشتیرانی و همه ذینفعان را به همکاری طلبیده و تقاضا داریم تا با نظرات ارزنده شان برای سرعت بخشیدن به روند توسعه و رشد بهره وری بندر به ما یاری رسانند.

با افتخار و غرور در مسیر رشد و بالندگی بندر بوشهر حرکت می کنیم تا این بندر تاریخی را به جایگاه ممتاز و برجسته اش برسانیم.